Prodej kávovaru La Marzocco GB5 – 2005

Co znamená kompletní repas, z mého pohledu?

Znamená to vyměnit vše, co nefunguje správně nebo i vylepšit kávovar tak, aby byl funkčně srovnatelný s dnešními modely kávovarů.

Kávovar, který se nový stále prodává s mírným faceliftem za cca 450 000 Kč.

Tento kávovarový životopis je intro do pozadí nákupu použitého kávovaru a jeho následného servisu.

Elektromagnetický ventil a průtokoměr

Model GB5 je dnes standardně prodává s elektroventilem a průtokoměrem, který je integrován na víčku hlavy kávovaru, první kusy GB5 to takto ještě neměli a měli elektroventil a průtokoměr zvlášť, stejně jako LM Linea, toto řešení mě ze zkušeností přijde lepší z hlediska menší poruchovosti a jednoduchosti při opravách.

Popisovaný kus má právě tento odděleny systém.

Ovládání kohoutu na páru

Dále se vyvíjel kohout na páru, první kusy měli malinko jinou osu ventilu a jiný styl nastavovacího šroubku uvnitř ventilu na páru. 

Pro zmodernizování La Marzocco nabízí upgrade kit, který stojí do 1500 Kč za jeden kohout.

Oba kohouty na páru byly takto předělaný. 

Na kohout páry navazuje ramínko, které je původní a dá se říct nesmrtelné, jen bylo doplněno novou gumou proti popálení a novými koncovkami, vlevo je rychlejší tryska a vpravo pomalejší. Z mého pohledu a zkušeností je vždy lepší mít možnost volby rychlosti šlehání, protože malé konvičky se lépe šlehají s pomalejší tryskou a začátečníci ji také ocení.

Páky kávovaru La Marzocco

Další důležitá věc jsou páky, starší kávovary LM měli ještě klasické mosazné páky, později se začly vyrábět nerezové, nerez je vždy lepší, takže i zde jsou nové nerezové páky, které jsou od značky Pesado, což je top značka na páky na světě. Tyto páky mají krásný design, kvalitu a hlavně lze rozdělávat výpustě na pákách, aniž by se museli lepit nebo jinak stěžovat, mají šroub, který jde skrz páku a tím se nastaví poloha výpustě..

Dotahování pák do bajonetů La Marzocco

Kávovary La Marzocco mají jednou specialitu a nikdo jiný to takto nedělá. Při dotažení páky do hlavy se páka nedotahuje až kolmo proti Vám, ale méně. Je to schválně, protože při používání se bajonet opotřebovává a tím pádem máte takto větší prostor pro opotřebení aniž by Vám šla páka přes 90 stupňů.

Starší kávovary mají většinou tyto bajonety hodně opotřebované, popř. i páky, takže pokud se páka dotahuje nezvykle daleko, je vhodné vyměnit bajonet nebo i páku. Životnost bajonetu ve vytíženém provozu je 10-15 let, ale samozřejmě záleží na tom jak se se strojem pracuje a jak moc se mlátí pákami do odklepu.

Tento kávovar měl opotřebované bajonety i páky, takže šup a vše nové.

Trubky v kávovaru

Při čištění kávového bojleru jsem si všiml průsaků kolem trubky od ventilu do hlavy. Tato trubka je spojena šroubem přímo uvnitř hlavy kávovaru.

Při demontáži se šrouby vlivem stáří rozpadli, takže obě trubky jsou nové.

Sprchy a šrouby

Sprchy doporučuji měnit po 2-3 letech a šrouby podle toho jak se k nim obsluha chová, pokud se na šrouby ve sprchách používá špatný malý šroubovák nebo se utahují moc, tak potom je nutné je vyměnit, jinak klidně vydrží 10-15 let.

Při servisu se vyměnili i těsnění hlavě, originální sprchy a šrouby LM, které sprchy drží.

Mixážní blok

Další zajímavá věc v kávovaru GB5 je mixážní blok, kde se míchá studená voda s ohřátou a tento mix jde potom do kávového bojleru.

Tento blok se rád zasekává, i zde tomu tak bylo. Při kontrole bylo vyhodnoceno, že i všechny spojky na další trubky jsou opotřebované a proto byl celý blok přetěsnění a spojky vc. trubek vyměněny.

Průtokoměry

Průtokoměry slouží k měření průtoku vody do kávy, jeden průtokoměr byl optický poškozený, takže byl vyměněn a druhý je vpořádku. Průtokoměry, které jsou mimo hlavu mají životnost klidně 20 let, důležité je občas zkontrolovat konektory, vlivem tepla se povolují a pak můžou vynechávat při měření.

Restriktory

Toto zvláštní slovo je velmi důležité, restriktor je takový šroubek, který má dírku a průměrem 0.6-0.8 mm.

Restriktory se na starší kávovary nedávali, ale tam kde nejsou není problém je tam doplnit. Zde také nebyly, ale teď už tam jsou 0.7mm. 

Topení v kávovaru

Další důležitá věc jsou topné tělesa, jedno už teklo a to druhé jsem taky vyměnil, při výměně jsem kávovar předělal na 240V s příkonem 3.5KW. Takze ideální příkon i na cateringy apod. 

Tyto topná tělesa vc. Těsnění jsou originály, takže nějaká rozumná životnost je zachována.

Čerpadlo

Další důležitá věc je čerpadlo, zde je dáno nové od značky fluid o těch, k tomu je nová zpětná klapka, filtr pevných částic a kondenzátor v motoru. Čerpadlo je mosazné, dnes už firma používá pouze nerezová čerpadla, ale z mého pohledu v tom nevidím nějaký zásadní rozdíl mimo ceny.

Tlačítka a displej

Ovládání kávovaru GB5 se dělá pomocí 2 panelu a jednoho displeje.

Displej funguje správně, tlačítka na tom už byly hůř, takže opět výměna obou panelů.

Zajímavost je ta, že panely jsou zaměnitelné, ale na levém výrobce doplnil text s ovládáním menu na displeji s díky tomu je panel dražší 😁. Ještě ohledně programování tlačítek, na levém panelu se programuje káva a nastavení se automaticky propíše i na pravý panel, ale na levém panelu se programuje délka spuštění vody z vývodu na horkou vodu.

Životnost tlačítek je klidně 10 let, záleží na obsluze jak se k nim chová.

SSR relé

Tento prvek spíná a vypíná obě topení na základě údajů teplotního čidla a tlakového spínače.

Relé jsem neměnil, protože fungují, ale ke kávovaru přidám 2 nové kusy pro jistotu, kdyby nečekaně umřeli.

 

Na vršku parním bojleru máme několik prvků.

Tlakový spínač – výměna za nový preventivně.

Hladinové sondy – preventivně

Odvzdušňovací ventil – mění se po roce

Pojišťovací ventil – někdo měnil nedávno.

 

Kávovar po stránce vzhledu není jako nový, přece jenom už má nějaké roky, ale z hlediska funkčnosti bude ještě dlouho sloužit.

Cena: 160 000 Kč, nejsem plátce DPH, záruka 1 rok. ( 1 rok záruka je i na nový kávovar jen tak pro zajímavost)